Bakan Yerlikaya, 31 Mart'ta, seçim güvenliği için emniyet, jandarma, sahil güvenlik, korucu ve gönüllü koruculardan oluşan 594 bin personelin görevlendirildiğini bildirdi.

Yerlikaya, İçişleri Bakanlığı GAMER Salonu'nda düzenlenen "Seçim Güvenliği Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, yerel seçimlerin huzur ve güven ortamında geçmesi için çalışmaların büyük hassasiyetle sürdürüldüğünü belirtti. Bakanlık, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), il, ilçe seçim kurulları ve ilgili diğer kurumlarla tam koordinasyon içerisinde seçim güvenliğini ele aldıklarını vurguladı.

Yerlikaya, söz konusu genelgede, seçimlerin huzur ve güven içerisinde yapılması, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, seçim kurulları kararlarının titizlikle takip edilmesi ve bu kararlar doğrultusunda işlem yapılması hususlarının tek tek belirtildiğini aktardı. Ayrıca, seçim güvenliği için önlemler kapsamında valiliklerde Seçim Koordinasyon Komisyonu'nun oluşturulduğunu ve Seçim Harekat Merkezleri'nin kurulduğunu belirtti.

Bakan Yerlikaya, İl valileri, il jandarma komutanları, il emniyet müdürleri ve diğer ilgili birim yetkili amirlerinin katılımıyla Seçim Güvenliği Toplantıları düzenlendiğini ve il seçim güvenlik planlarının hazırlandığını bildirdi. Ayrıca, YSK Başkanlığı yetkilileriyle yapılan değerlendirme toplantıları ve siber güvenlik konusunda yapılan toplantılara da değindi.

31 Mart mahalli seçimlerinde, seçim güvenliği kapsamında 324 bin Emniyet Genel Müdürlüğü, 197 bin Jandarma Genel Komutanlığı, 2 bin 850 Sahil Güvenlik Komutanlığı, 53 bin güvenlik korucusu ve 17 bin gönüllü güvenlik korucusu olmak üzere toplam 594 bin personelin görevlendirildiğini açıklayan Bakan Yerlikaya, "Kolluk birimlerimize ait helikopterlerimizi, uçaklarımızı, İHA/İKU'larımızı göreve hazır vaziyette bulunduruyoruz." dedi.