Basın, milletin genel sesidir. Bir milleti aydınlatma ve uyarmada, bir millete gereksindiği fikri gıdayı vermekte, özet olarak bir milletin mutluluk hedefi olan ortak doğrultuda yürümesini temelinde basın başlı başına bir kuvvet bir okul bir rehberdir.

Kent yöneticilerinin kente yaşayan halkına saygılı olup olmadığı , basın ile ilgili bu ilkeleri anlayıp anlamadıkları, basındaki haberleri değerlendirmeleri önemsemeleri ile ölçülür kanaatindeyim.

Ne yazık ki! Kent yöneticileri basın tarafından yapılan uyarılara, haberlere hep asparagas, önemsiz ,”eti ne budu ne “ki diye bakıyorlar yaptırım gücü olmadığı için ise kayda almıyorlar.

Karaman’ın simgesi haline gelen şehre gelen yerli yabancı turistlerin ilk gezdikleri ve kent insanlarının buluşma yeri olan Mevlana Hazretlerinin annesi Mümine Hatun’un, kardeşi Alaeddin Bey’ve bir kısım Çelebinin sandukası bulunan Aktekke Camisi’nin haznesinde 34 tanesi kitabeli olmak üzere toplam 82 mezar taşının bulunduğu bir kültürel mirasın yer aldığı bölgenin haline üzülmemek elde değil.

Caminin aslına uygun olarak restorasyonunun yapılıp yapılmadığını bir kenara bıraktık. Caminin çevresinin düzenlenmesi konusunda bu kadar duyarsız bu kadar umursamaz olunması mekanlara saygısızlıktır.

Camii duvarlarına reklam pankartları asmak , her yönüne çöp konteynerleri koymak, ışıklandırma yapmak için dikilen direkler, sanki insanlar değil de araçla ibadet edecek şekilde araçların sıralandığı bir çevre kirliliğinin ortadan kaldırılması için sadece ben onlarca yerel basında bu görüntülerin düzeltilmesi Karaman’a yakışmadığı maneviyata saygısızlık olduğunu yazdım.

Hatta belediyeye bizzat dilekçe ile müracaat ederek meydan çevresinin araçlar giremeyecek şekilde kapatılması gerektiğini talep ettim. Ancak bir karşılık bulamadım. Kente insanlara saygınız yok anladık! Hiç değilse, maneviyatınıza saygı gereği bir an önce bu çevre kirliliğinin ortadan kaldırın.