banner464

Geleceğin Bitkisi Kinoa

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan kinoa bitkisi Karamanlı çiftçiye yeni bir gelir kapısı açıyor. Dekarından bin lira elde edilen bitki için Karaman çiftçisi kolları sıvadı.

Geleceğin Bitkisi Kinoa

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan kinoa bitkisi Karamanlı çiftçiye yeni bir gelir kapısı açıyor. Dekarından bin lira elde edilen bitki için Karaman çiftçisi kolları sıvadı.

11 Ekim 2016 Salı 09:38
2742 Okunma
Geleceğin Bitkisi Kinoa
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan kinoanın Türkiye'de ekim alanı genişletilecek. Ağrı'nın Tutak, Doğubayazıt ve Hamur ilçelerinde toplam 340 dekarlık alanda deneme amaçlı ekilen kinoa, olumlu sonuçlar alınınca bölge çiftçisine umut oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Engin, yöredeki kinoa deneme üretimlerinde başarılı sonuçlar elde ettiklerini ifade ederek, "Kinoa normalde bulgur ve pirinç gibi tüketilen bir bitki. Ülkemizde farklı bölgelerde ekimi yapılmakta. Bulgur ve pirince göre gelir anlamında getirisi yüksek olduğu için çiftçilerimizle yoğun bir çalışmamız var. Çiftçiye ciddi bir kaynak olacak" dedi.
Kinoanın pazarlanması konusunda da çalışmaların devam ettiğini dile getiren Engin, "Çiftçilerin desteği ile 340 dekarlık kinoa ekim alanını genişleteceğiz. Yöremizde iklim ve koşullar kinoa üretimine müsait. Bu nedenle uzman arkadaşlarımız sahada ciddi çalışmalar yapıyor." diye konuştu.
Çiftçilerden Abdullah Öztürk, kinoanın yeni bir ürün olduğunu ve zamanla yaygınlaşacağını söyledi. Kinoanın diğer tahıllara oranla yağ ve protein oranının daha yüksek olduğuna işaret eden Öztürk, şöyle konuştu:  "Kinoanın fiyatı da arpa ve buğday gibi tahıllara göre daha yüksek. Kinoayı satabileceğimiz yeni yerler açılıyor. Son iki yıldır kinoaya rağbet ediliyor. İlk defa ekmemize rağmen ürünümüzü almak isteyenler var. Kinoayı alternatif ürün olarak insanlar deneyebilir. Bugün Güney Amerika'ya, Hollanda, Rusya, Kore ve Japonya'ya baktığınızda ürüne rağbet olduğunu görebiliyoruz. Doğu Anadolu'da en fazla ekimi Ağrı'da gerçekleştiriyoruz."
Bu ürünün yörede yaygınlaşacağına inandığı anlatan Öztürk, "Türkiye'de kinoanın merkezi Ağrı olabilir, yeter ki insanlar buna güvenip ekebilsin. Ürünün tohumunu daha analiz ettirmedik ama kalite anlamında da Türkiye genelinde en iyi Ağrı'da elde edileceğine inanıyorum." şeklinde konuştu.
Çiftçi Müslüm Bayram ise kinoanın bölge koşullarına uygun olduğunu belirterek, "Besin değeri ve karı fazla olduğundan zamanla buğday yerine de kinoa ekmeyi düşünüyorum. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğündeki mühendis arkadaşlar sayesinde bu ürünü ektik. Onlar bize çok yardımcı oluyor. Kinoanın dekarından bin lira gelir bekliyoruz." dedi.
Karaman’a yeni gelir kapısı olabilir
Karaman’da hububat ürünleri ve elma hasadı yapılarak satılıyor. Hemen hemen bütün bitki türlerine ev sahipliği yapan Karaman için kinoa bitkisi yeni bir umut oluyor. Çiftçiye iyi bir gelir kaynağı olması beklenen kinoa bitkisi için çalışmalar hız kazandı. Karaman’da arazi şartlarının  bu bitkiye uygun olması çiftçini yüzünü güldürüyor.
İHA
 
Son Güncelleme: 11.10.2016 09:41
Yorumlar