banner464

Genç Üniversiteliden Bir Büyük Proje Daha

KMÜ'lü Arif Orhan'dan akıllı sulama sistemi projesine bir yeni proje daha ekledi, solucan gübreleri geldi

Genç Üniversiteliden Bir Büyük Proje Daha

KMÜ'lü Arif Orhan'dan akıllı sulama sistemi projesine bir yeni proje daha ekledi, solucan gübreleri geldi

14 Şubat 2013 Perşembe 09:52
1287 Okunma
Genç Üniversiteliden Bir Büyük Proje Daha
 Arif Orhan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Bilgisayar Bölümü 2.sınıf öğrencisi. Sitemizi ziyaret ederek uzun süredir uğraştığı projesini, sevinçle büyük bir heves ve umutla bizlerle paylaşmış hem Karaman'da hem de Ülkemizin çeşitli illerinden teklifler almaya başladı.

İlk Projesi olan ''AKILLI SULAMA SİSTEMİ'' ile çalışmalarına başlayan genç üniversiteli Arif Orhan bir nevi projesinin devamı niteliğinde olan ''Solucan Gübreleri'' projesini Karamanlı çiftçilerin hizmetine sunmaya başladı. Sitemize ziyarette bulunan Orhan, Akıllı Sulama Sistemi projesinde Karaman'da hayata geçirmek için çok yol kat edildiğini ifade ederken birçok ilden arayan vatandaşları da bilgelendirdiğini ifade etti. Orhan bu projesine ek olarak toprağa büyük katkı sağlayarak, verimi artıran 'Solucan Gübresi''ni Karaman'da uygulamaya başladıklarını belirtti. 

Solucan Gübresi hakkında bilgi veren Orhan konuşmasında;''Solucan gübresi, kırmızı Kaliforniya solucanlarının bitkisel ve hayvansal organik atıkları işlemesi sonucu meydana gelen solucan dışkısıdır. Solucan gübresi, mikro florlar ve özel solucanların organik maddeleri humik maddelere dönüştürme işlemi sonucu çıkan üründür. Görünüş olarak siyah toprağa benzer ve itici bir kokusu yoktur. İçeriğinde bitkinin gelişimi için gereken bütün enzimler, toprak antibiyotikleri, vitaminler, büyüme hormonları ve humik maddeler vardır. Kesinlikle, hastalık yapıcı mikro florlar, parazit yumurtaları, ot tohumları ve ağır metaller içermez.Solucan gübresi, çevreci, temiz bir tarımsal üründür,''dedi.

Konuyla ilgili bilgi almak isteyen ya da üründen numune alıp deneme yapmak isteyenler
Arif Orhan'a 0543 388 46 03
numaradan ulaşabilirler.

Solucan Gübresi Nedir?

(İngilizce:Vermicompost veya Vermicomposting), sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen Organik Gübredir.

Solucanlar, eski çağlardan bu yana yaşamını sürdüren yegane yaşam formudur. Toprak altında yaşamını sürdürürken, milyonlarca yıl maruz kaldığı patojenlere karşı güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmuşlardır. Solucanların dışkılarından elde edilen Solucan Gübresi de, sebze, meyve ve bitkinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı direnç sağlayan bir organik gübre çeşididir.
Solucan Gübresi'nin dünyadaki yaygın ismi Vermicompost, solucan gübresi üretim biçimine de vermicomposting denir.
Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (sölom sıvısı) gübreye geçirir, bu gübre de bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar.
Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar.
Hem mikroorganizmalar, hem enzimler, hem bitki besin elementleri, hem de Sölom Sıvısı sayesinde; toprağı organik maddece zenginleştiren, Ph dengesini ve toprağın biyolojik yapısınıdüzenleyen, fiziksel yapısını iyileştiren, Organik Solucan Gübresi sayesinde dirençli, kaliteli ürünler elde edilir.
Bu gübrenin yüksek değerlikli olmasının nedeni, bitki besin elementlerini çözünmüş ve bitkiler için hemen yararlanılabilir formda içermesi yanında, bitki gelişimi için önem taşıyan pek çok organik bileşiği ve bakteri, fungus gibi yararlı mikroorganizmaları içermesidir. Solucanların sindirim sisteminden geçen organik atıklardaki mikro besin elementleri doğal bir şekilde kileytlenerek dışarı atıldığından ve koloidal formda olduklarından toprakta kayba uğramadan bitkiler tarafından kolay bir şekilde alınabilmektedir. Bu gübre ayrıca amino asit, enzim, humik asit, fulvik asit gibi bitki gelişimini hızlandıran organik bileşikleri kapsadığından bitkilere uygulandığında fitohormon aktivitesini yükseltmekte ve hastalıklara karşı direnci artırmaktadır. Biohumus simbiotik azot bağlaması yapan Rhizobium bakterilerini ve asimbiotik azot bağlayan bakterileri de içerir. Bu nedenle topraklara uygulandığında azot kazancını artırmaktadır. Tüm bu özellikleri ile solucan gübresi biyolojik gübre materyali olarak değerlendirilmekte, üretilmekte ve pazarlanmaktadır

Son Güncelleme: 14.02.2013 12:42
Yorumlar