banner464

Karaman'da 117 Üreticiye Sertifikaları Teslim Edildi

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından “İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamında, üreticilere sertifikaları verildi.

Karaman'da 117 Üreticiye Sertifikaları Teslim Edildi

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından “İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamında, üreticilere sertifikaları verildi.

06 Kasım 2015 Cuma 09:17
609 Okunma
Karaman'da 117 Üreticiye Sertifikaları Teslim Edildi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamında, Karaman'da İyi Tarım uygulayan çiftçilere sertifikaları törenle verildi. Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen törene; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Haşim Keskin, Şube Müdürleri, Karaman Elma Üreticileri Birlik Başkanı Ahmet Yıldız ve üreticiler katıldı.
Törende çiftçilerimize hitap eden Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Haşim Keskin: “Günümüz dünyasında Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyada,  gıda güvenliği açısından yaş meyve sebze üretimi ve ticaretinde sertifikalı ürünler tercih edilmeye başlanılmıştır. Bunun sonucunda; çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile gıda güvenliğini sağlayan bir tarımsal üretim metodu olan 'İyi Tarım Uygulamaları' ortaya çıkmıştır. İyi Tarım Uygulamalarında, Bakanlığımızca çalışma yetkisi verilen Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşlarınca, çiftçilerimize, gereken üretim şartlarını sağlamaları durumunda İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası verilmektedir.  Karaman’da 2014 yılında İyi Tarım Uygulamaları kapsamında ilimiz genelinde toplam 75 işletmeye 12.289 dekar alana mukabil 614.486 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. 2015 üretim sezonunda İyi Tarım Uygulamaları yapan üreticilerimizin desteklemeden faydalanabilmeleri için 03.02.2016-17.03.2016 tarihleri arasında 2015 ÇKS kayıtları ile İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası ve eki ile il/ilçe Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca, ülkemizde İyi Tarım Uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla, 2012 yılından itibaren  "İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi" uygulamaya konulmuştur. Proje 2012 yılında ilimizin de içinde olduğu 12 pilot ilde başlamıştır.  İlimizde 2012 yılından itibaren Karaman Merkez Elma Üretici Birliği'nin oluşturduğu grup ile 'grup sertifikasyonu' yapılmaktadır. 2015 yılında Karaman Merkez Elma Üretici Birliği bünyesinde toplam 79 kişiden oluşan grup ile 5 bin 741 dekar alanda İyi Tarım Uygulamaları yapılmış olup, 7.903 ton ürüne sertifika alınmıştır. Bakanlığımızca uygulanan ve İyi Tarım Uygulamaları kriterlerinden olan, Entegre Mücadele Ürün Yönetimi Projesi kapsamında, 117 üreticimiz tarafından 7 bin 171 dekar alanda uygulanmıştır. Proje kapsamında 9.408 ton ürüne 112.896 adet proje logosu ve ‘’Entegre Mücadele ve Kontrollü Ürün Yönetimi Sertifikası” verilmiştir.” dedi. 
İyi tarım uygulaması ve entegre mücadele prensipleri doğrultusunda üretim yapan çiftçilerin ülke ve Karaman tarımı açısından çok önemli bir görev üstlendiklerinin altını çizen İl Müdürü Keskin, bu uygulamaların yaygınlaşmasını temenni ederek, üreticilere teşekkür etti. Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Haşim Keskin'in konuşmasının ardından sertifikalar üreticilere teslim edilerek törene son verildi.


Son Güncelleme: 07.11.2015 20:43
Yorumlar