banner464

Karamanın buğdayı tertemiz

Karamanın buğdayı tertemiz

Karamanın buğdayı tertemiz

Karamanın buğdayı tertemiz

24 Ekim 2013 Perşembe 12:51
1353 Okunma
Karamanın buğdayı tertemiz
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Fen Bilimleri Enstitüsünde yapılan araştırmada Karaman’da yetiştirilen buğdayların kurşun ve kadmiyum gibi zararlı elementleri içermediği saptandı.

Danışmanlığını KMÜ Kamil Özdağ Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aysel Çimen’in yaptığı araştırmayı yüksek lisans tezi olarak Kimya Anabilim Dalı Fizikokimya Programı öğrencisi Ferhat Cem Armutlu yürüttü. KMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından desteklenen araştırmada, Karaman-Konya yolu,  Organize Sanayi yolu ve Karaman’a bağlı bazı köylerden toplanan buğday mahsülleri detaylı olarak incelendi. Çalışmalar sonucunda toplanan buğdaylardan hazırlanan tam buğday unu ve elenmiş buğday unu numunelerinde kurşun ve kadmiyum gibi zararlı elementlere rastlanmazken, gözlemlenen bakır ve çinko oranlarının ise insan sağlığını bozacak limitlerin çok altında olduğu tespit edildi.

Verilerin temiz olması karaman ekonomisi için önemli

Araştırma sonuçlarına göre yapılan değerlendirmede gıda sanayiinde sıklıkla kullanılan buğday unu ile buğday mamüllerinin içerisinde yer alan ve ağır metal olarak tanımlanabilecek bu metallerin risk sınırından uzak olmasının Karaman ekonomisi için çok önemli olduğu vurgulandı. Sonuçların güven verici düzeyde kalmasının ise bölgede çevre kirliliği oluşturabilecek ‘ağır sanayi’ bulunmamasından kaynaklandığı ifade edildi. 

Son Güncelleme: 24.10.2013 12:53
Yorumlar