banner464

Kuraklık Çiftçiyi Vurdu

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, bu yıl havanın kurak gitmesi nedeniyle çiftçinin hasat döneminde zor durumda kalacağını söyledi.

Kuraklık Çiftçiyi Vurdu

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, bu yıl havanın kurak gitmesi nedeniyle çiftçinin hasat döneminde zor durumda kalacağını söyledi.

26 Nisan 2016 Salı 16:58
1511 Okunma
Kuraklık Çiftçiyi Vurdu

Yağışların mevsim normalleri altında seyretmesi Karaman Ziraat Odasını harekete geçirdi. Hasat döneminde zorda kalacak çiftçiler için destek talebinde bulunan Recep Muğlu, " Böyle giderse çiftçilerimiz borçlarını ödeyemez, şimdiden önlem alınması ve çiftçinin desteklenmesi lazım" dedi.
Karaman'da sonbahar döneminden itibaren, kışın ve Mart-Nisan aylarında yağış olmadığını, kurak geçtiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, "Bu durum çiftçimizi zora soktu. Çiftçilerimizle yaptığımız görüşmelerde tarlalarda ürünlerin seyrek olarak çıktığını görüyoruz. Gezdiğimiz tarlalarda da gördük, arpa ve buğdaylarda yanma var, yeni yeşil ekim yapılan tarlalarda kuraklıktan dolayı sıkıntı var. Üreticilerimiz tedirgin. " dedi.
KURAKLIK HAYVANCILIĞI DA ETKİLER
Ürünün az olmasının hayvancılık sektörünü de olumsuz etkileyeceğini ifade eden Muğlu, hayvancılığın ana besin kaynağı olan saman fiyatının yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Çiftçilerimizden bu konuda tedbirlerini almalarını rica ediyorum. Sulanan arazilerde de maliyetler artacak." dedi.
ÇİFTÇİYE DESTEK LAZIM
Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan kredi borçlarının 1 yıl süreliğine ertelenmesinin yerinde olacağını vurgulayarak, "Kuraklık nedeniyle zor günler yaşayan çiftçimizin nefes alması için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçların faizsiz ertelenmesi çiftçimize iyi bir destek olabilir" şeklinde görüş belirtti. Muğlu, "Zaten tarlasını zor güç eken çiftçimizin, birde kuraklık sebebiyle gelecek olan verim düşüklüğü ile çok zor günler geçireceği aşikardır. Bizler üretici örgütleri olarak hükümetimizden, bu sorunu görmesini ve gelecek yıl için çiftçilerimizin içine düştükleri bu zor durumdan nasıl kurtarabilecekleri konusunda adımlar atmasını bekliyoruz. Bu şekilde devam etmesi halinde çiftçimizin borçlarını ödeyemeyecektir. Bu durumun şimdiden görülerek önlemlerin alınmasını hükümetimizden ve yetkililerimizden beklemekteyiz." dedi.
 

Son Güncelleme: 27.04.2016 16:48
Anahtar Kelimeler:
KaramanKuraklık
Yorumlar