banner877

banner919

banner921

Son Dakika
banner722

Yem Denetimleri Hızla Devam Ediyor

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yem denetimlerine hızla devam ediyor.

TARIM 18.11.2021, 10:43 18.11.2021, 10:44
228
Yem Denetimleri Hızla Devam Ediyor
banner762

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığının rutin yem denetim planları çerçevesinde kent genelindeki yem denetimlerine hız kesmeden devam ediyor. 2021 yılının başından itibaren yapılan denetimlerde, İlimizde faaliyet gösteren 145 yem işletmesinde Yıllık Denetim ve Kontrol Programı kapsamında olmak üzere toplam 172 adet resmi kontrol gerçekleştirilerek, 62 farklı yem üründen numune alındı. Yapılan resmi kontroller sonucu uygunsuzluk tespit edilen 1 işletmeye 5996 sayılı Kanun kapsamında yasal işlem uygulandı.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada:

“Güvenilir gıda; birincil üretim aşamasından (çiftlikten) başlayarak tüketiciye (sofraya) ulaşıncaya kadar geçen sürede insan sağlığı için tehlike oluşturmayan ve tüketime uygun olan gıda olarak tanımlanmaktadır. Gıda güvenilirliği ise çiftlikten sofraya gelene kadar ortak bir sorumluluk ve gıda zincirindeki tüm bileşenlerin çabasına bağlı bir faaliyet olup, gıdaların üretim zincirinden hasat, işleme, depolama, dağıtım, hazırlığa ve tüketime kadar gıda zincirinin her aşamasında güvenli kalmasını sağlamada kritik bir role sahiptir.

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak “Tarladan sofraya gıda güvenilirliği” anlayışı içerisinde Bakanlığımızın rutin yem denetim planları çevresinde gerçekleştirilen resmi kontrollerin yanı sıra Alo Gıda 174 hattına yapılan ihbarlar, CİMER üzerinden ulaşan şikâyetler ve İl Müdürlüğümüzün belirlediği kriterler kapsamında da resmi kontroller gerçekleştirilmektedir. Çiftçilerimizden gelen yem şikâyetlerinde Müdürlüğümüz tarafından vakit kaybedilmeksizin; üretici, tedarikçi, depo ve satış işletmelerinde resmi kontroller gerçekleştirilmekte ve şikâyete konu olan yem ürünlerinden gerekli analizlerin yapılabilmesi için numuneler alınmaktadır.

2021 yılının başından itibaren; İlimizde faaliyet gösteren 145 yem işletmesinde Yıllık Denetim ve Kontrol Programı kapsamında olmak üzere toplam 172 adet resmi kontrol gerçekleştirilerek, 62 farklı yem üründen numune alınmıştır. Yapılan resmi kontroller sonucu uygunsuzluk tespit edilen 1 işletmeye 5996 sayılı Kanun kapsamında yasal işlem uygulanmıştır.

Hem tüylü dostlarımızın sağlıklarının korunması hem de güvenilir hayvansal gıda arzının sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yem üreten, depolayan, satan, ithalat ve ihracatını gerçekleştiren işletmelerde denetimlerimiz mesai mefhumu gözetmeksizin etkin bir şekilde yapılmaya devam edilecektir” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@