Günümüzde sudan sonra en popüler içecek olan çay son zamanlarda yerini yeşil çaya bırakmıştır.

Peki sizce yeşil çayın faydaları nelerdir, bize ne gibi yararı vardır?

Yeşil çayın içinde bileşiminde bulunan;

-Hücre çoğalmasını engelleme, hücre döngüsünü durdurma,  etken reseptörleri baskılama, sitokinlerin salınımını azaltma, mitotik uyarıları baskılama, mutajeniteyi ve genotoksisiteyi önleme, detoksifikasyon enzimlerini etkinleştirme, 20 Serbest radikal temizleme, Kanser hücrelerinin apoptosisini hızlandırma ve anjiojenesisi engelleme gibi mekanizmalarla açıklanmaktadır.

-  Yeşil çayın tümör metastasını (yayılımını) engelleyerek, kanserin ilerlemesini önleyebileceğine dair çalışmalarla kanıtlanmıştır.

- Çok güçlü bir antioksidandır.

- Yeşil çay başta koroner kalp hastalıkları (KKH), inme, kalp damar hastalıkları (KDH), hipertansiyon, mide ve kolerektal, meme, prostat gibi çeşitli kanser türleri olmak üzere, artirit, antiviral ve anti-inflamatuar hastalıklara karşı koruyucu ve kemik yoğunluğunu düzenleyici, obeziteyi önleyici şekilde yararları bulunmaktadır.

- Kateşinlerin kanser oluşumuna karşı koruyucu etkisi; hücre çoğalmasını engelleme, hücre döngüsünü durdurma, serbest radikal temizleme, kanser hücrelerinin apoptosisini hızlandırma ve anjiojenesisi engelleme gibi metabolik tepkimeleri sağlar ve arınmamıza ve yenilenmemize yardımcı olur.

- Yeşil çayda bulunan EGCG'ın serbest radikal temizleme ve demiri bağlama aktivitesi ile antioksidan enzimlerin çalışmasını düzenleyerek, Alzheimer ve Parkinson gibi nöronal hastalıklara karşı koruyucu etki gösterebileceğini bildirmektedir.

- Yeşil çay antibakteriyal etkisiyle, dişlerde tartar ve çürük oluşumuna neden olan Streptococcus mutans ve Streptococcus sobrinus gibi bakterilerin biyolojik aktivitelerini baskılamakta, bunların diş minesine yapışmasını engellemekte ve ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Bu güzel ve muazzam çayımız bizi arındırmakla kalmıyor kendimizi değerli ve temizlenmiş hissetmemizi sağlıyor. Her gün bir kupa yeşil çay ile daha güzel bir hayata ne dersiniz?