Karaman İlimizin Ayrancı İlçesinde Üçharman (Divle) Köyü ve çevre Köylerin sınırları içerisinde bulunan yüzlerce şifalı otu bünyesinde barındıran bir floraya sahip yayla ve meralarda tamamen doğal yollarla beslenen koyun ve keçilerden elde edilen genellikle çiğ sütten yapılan peynirdir.  Bu peynir fiyat olarak yüksek olduğu için halk tarafından tercih edilemiyor. Genellikle çok sevdiklerini dile getiriyorlar. Geçmişten günümüze kalan doğal bir mağara ortamında hala aktif olarak üretilmektedir.  Obruk mağarasının kendine özgü bakteri florası ile bu doğal ortamı yakalamaktayız. Bu oluşum peynirin besin değerini daha da zenginleştirmektedir. Küf görüntüsü ile küflü peyniri andırsa da içerik ve üretimi tamamen birbirinden farklıdır.  Rengi obruk mağarasının ortamından kaynaklı mavimsi bir görüntü vermektedir.

Divle peyniri karamanda birçok ailenin geçim kaynağı olarak da bilinmektedir. Divle yapımı işlem mağarada başlayıp birkaç ay mayalama süreci tamamlanmaktadır. Mağaranın içinde bulunan bakteriler peyniri besleyerek eşsiz bir tat ve aroma veriyor. Bu özellikleriyle Divle Obruk peyniri dünyanın en ünlü 3 peyniri arasında gösteriliyor. Bu işlemde özel peynir mayası yerine obruk mağarasının mucizevi ortamı kullanılmaktadır. Orada ki canlı bakteri ortamı bu işlemi kendisi yapmaktadır. İnsan eli sadece süzmek ve suyu değiştirmekte kullanılır. Tulumların içinde birkaç ayda tamamlanır oluşum. Dış kısmı maviye dönmeye başladığında oluşum tamamlanmış olur. Köyde nisan ayında başlayıp ağustosa kadar devam eden bir süreci kapsar.

Üretilen peynirler, daha sonra özel olarak kadınlar tarafından temizlenen ve dikilen kuzu ve oğlak derilerine basılıyor. Peynir, bu derilerde olgunlaşması için Divle köyünde bulan mağaraya konuluyor. Peynir, ekim ayının ortalarından sonra mağaradan çıkartılıp, tüketiciye sunuluyor.

Karaman ilimizin doğal güzelliğinin bize verdiği bir hediyedir divle (obruk). İçerik olarak sağlığa yaralarından bahsedecek olursak. Divle tulum peyniri tamamen doğal bir antibiyotiktir. Bu nedenle hastalıklardan korunmak için tüketilmelidir. Enfeksiyon durumlarında düzenli olarak tüketildiği takdirde vücuttaki enfeksiyonu temizler. Kalsiyum kaynaklarından biri olan Divle tulum peyniri, kas ve kemik gelişimini desteklemektedir. Doğal beslenen küçükbaş hayvanlardan elde edilen sütten hazırlandığı için; kimyasal bir madde içermez. Katkı madde içermeyen Divle obruk peyniri, bağışıklık sistemini güçlendirmenin leziz yollarından biridir. Vitamin değeri yüksek olan bu peynir, kansızlığı da gidermektedir. Sütün yapısındaki yağ ile mayalanan bu peynir, kalbe zarar veren yağlardan oldukça uzaktır. Kalp sağlığını korur.

Divle (obruk) peyniri bizim yaşadığımız güzel coğrafyanın bize verdiği bir değerdir.

Bu kültürel mirasımıza sahip çıkmalıyız.