Daha önce hiç başlığı araç plakası olan bir yazı okudunuz mu bilmiyorum ama bu yazımın başlığına ziyadesiyle yakıştı bence. Çok merak etmişseniz trafik şubeden sorabilirsiniz. Lakin bilmenizi isterim ki son zamanlarda bu plakayı her gördüğümde içimde bir heyecan tülleniyor. Sonra gözümün önünde hep aynı manzara aniden soylu bir çınar gibi yeşeriveriyor. Sahi ne, nasıl ve nerede, öyle ya? Söyleyeyim hemen. Yıl 2023... Aylardan Nisan. Mekânsa Aktekke Meydanı... Binlerce Karaman sevdalısı çoluk çocuk hafta sonu ikindi vakti alanı doldurmaya başlamış. Her şey susmuş bir tek Özkan Meydan’ın Kulakları sağır eden “Yarınlara Güleceğiz” şarkısı inliyor. “Biz sokaklarda senle büyüdük, Yağmurda yürüdük, Sevdanın gördük en kralını da...”

Dev ekranda durmadan dönen afili resimler. Kaptan Akın Akman’ı gösteren resmin hemen altında 2022-2023 sezonu yılın futbolcusu yazıyor. Hemen arkasından ekrana yansıyan Umut Dilek... Onun için de 2022-2023 sezonu gol kralı ibaresi düşülmüş. Sonra yılın en iyi kalecisi Mertcan Dağlı beliriyor dev ekranlara. Yaz kış demeden formasının hakkını verenlerden oluşan ilk on bir hatırası fotoğrafları görür görmez bakanların gözleri parlıyor aniden. Kimler mi var resmin içinde? Onur, Ahmet, Ali Kemal, Umut ve Akın ayakta durur vaziyette. Öndeyse hafif çömelmiş halde İlyas, Samet, Ensar, Kadir ve A.Samet. Gönüllerin takımı...

Bitti mi tabi ki hayır. Tam da “Güzel günler göreceğiz Sanma ki pes edeceğiz Geçmiş günlerin hatrına, Yarınlara güleceğiz.” sözleri çınlarken kulaklarda ekranda yanıp yanım sönen 2022-2023 sezonu 3. Lig 2. Grup Şampiyonu Karaman Futbol Kulübü yazısı. Peşi sıra şampiyon takımın hocası Zafer Hızarcı Hocamın endamlı resmi bir poster gibi kaplayıveriyor ekranı. Ona omuz veren yardımcıları Engin Özdemir, Efe Okay ve Candeniz Velioğlu hocalar...

Coşku hat safhadayken platformun önünde bir ses yükseliyor ama nasıl bir ses... Hep bir ağızdan söylenen “Büyük Başkan” sözleriyle yıkılıyor meydan. Han kardeşler deyim yerindeyse analarının ak sütü gibi helalinden hak ettikleri taç giyme törenine hazır. El ele tutuşmuş iki güzel yürek sahneye çıkıyor. Mehmet Ali başkan ve Süleyman başkan daha sahneye çıkar çıkmaz alkış tufanı kopuyor ve yine kulaklara dolan o söz yeniden inletiyor meydanı. “Biz sokaklarda senle büyüdük, Yağmurda yürüdük, Sevdanın gördük en kralını da...”

Sırayla sahneye çağrılan isimler tezahüratlar eşliğinde omuzlarını süsleyen Karaman FK kaşkolleriyle yerlerini alıyorlar. Bu takımın hamisi ve hadimi olmaya söz vermiş gönül mimarları. Tabi ki takımın değişmez neferi Hüseyin Zengioğlu’nun çıkışıyla başlıyor seremoni. Ardı sıra Demet Ören ağabey, Ahmet Kapar, Mahmut Selim Dülger, Mehmet Özoğul, Mustafa Sılanar, Mesut Soyfidan, Mehmet Sağer, Ekrem Ercüment Yılmaz ve takımın şifa vesilesi Doktor Ahmet Gören hocam.

Herkes ve her şey hazır artık... Vakit şampiyonluğu en güzel biçimde kutlama vakti. Beklenen an geliyor ve 70 ABC 419 plakalı takım otobüsü istasyon caddesinde görünür görünmez coşku üst safhaya çıkıyor. Şoför Sadi Birer ağabeyin belki de hayatında ilk kez ayakları titreye titreye basıyor gaz pedalına. Kolay mı, arabanın her bir koltuğu ayrı bir misafiri, ayrı bir şampiyonu konuk ediyor. Teknik heyet, as oyuncular ve as takımın en büyük rakibi olmuş yedek takım. Hasan, Ömercan, Tugay, Batuhan ve kenetlenmiş halde onlarca takım oyuncusu.

Sonra kendime geliyorum ayaküstü. Sonbahar mevsimindeyiz be adam daha erken, dur bakalım diyen bir iç sese kulak veriyorum. Ama olsun diyorum, hayali bile güzel. Hem içimden geçenler ki canı gönülden dua niyetine. Evet, 70 ABC 419... Bundan sonra bu plakanın Karaman için taşıdığı değeri her geçen gün daha çok anlayacak ve sizler de gün geçtikçe değer bulacaksınız. İnanıyorum ki hadi inşallah diyen bir dua ile yol vereceksiniz her karşılaşmanızda.

İş dua ile bitmiyor tabi ki de. Bu takımın, bu şehrin şampiyon olmasını istiyorsak, elbette ki oyunu kuralına göre oynamak lazım. Her hafta sahada canını dişine takıp bir engeli daha aşmanın derdinde olan takımımızın yanında olmak lazım... Yalnız bırakmak olmaz. Bu hafta tıpkı geçen haftalarda olduğu gibi zorlu bir viraja daha gireceğiz. 15 Ekim Cumartesi günü saat 14.30’da dişli bir rakip bizi bekliyor olacak. Karadeniz ekibi Amberçay Eynesil Belediyespor’u konuk edecek takımımıza destek için tribünlerde yerimizi alalım. Çoluk çocuk üstelik...

 Üç puana kazasız belasız ulaşan taraf olmak dileğiyle...