Açık hava müzesi Açık havadan etkilenmeyecek etnografik eserlerin ve yapıların sergilendiği üstü açık yapıların bulunduğu yerlerdir.

Bu kavram ilk olarak19. Yüzyılın sonlarında İskandinavya’da ortaya çıkmış olup buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Anadolu toprakları, tarih öncesi çağlardan itibaren sayısız medeniyetleri ev sahipliği yapmış ve böylece eşsiz bir kültürel miras bırakmıştır.

Ülkemizde bulunan bazı örenyerleri Termessos Örenyeri Antalya ,Nemrut örenyeri Adıyaman,Klazomenai Örenyeri İzmir, Kapadokya Nevşehir, Knidos Örenyeri Muğla, Pamukkale Örenyeri Denizli, Hattuşa Örenyeri Çorum, Afrodisias Örenyeri AYDIN, Simena Örenyeri Antalya Dara Örenyeri Mardin. Odunpazarı Eskişehir Beypazarı Ankara Göynük Sakarya ,Safranbolu Karabük UNESCO tarafından Dünya mirasları listesine alınmıştır.

Bu yukarında sıraladığım örenyerlerini, yerli yabancı binlerce turist ziyaret etmekte, yöre halkına büyük ölçüde ekonomik getiri sağlamanın yanında halkın sosyalleşmesini kültür düzeyinin yükselmesine katkı da bulunmaktadır.

Karaman bu saydığım şehirlerden neresi eksik hatta fazlasıyla daha faza tarih, medeniyete ve doğal güzelliklere, yapılara sahiptir; Eksik olan nedir irade ve vizyon eksikliği, birlik olamama eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Karaman merkezinde yaklaşık yirmi dekar kadar bir alanı kaplayan Kocadede Mah,Mansurdede Mah,Topucak Mahallelerinde bulunan Zeynelağa Camii,Asri Cami,Koçakdede Camii,Dikbasan Camii,Hacı Osman Ağa Camii,Çelebi Camii,Demirciler Camii,İmaret Camii,Aktekke Camii,Tartan Mescidi,Araboğlu Camii,Çeşmeler,Karamanoğlu Yeni hamamı,Seki Hamamı,Sel HamamıÇeşmeli Kilise,Tartan Evi gibi tarihimizin dar bir alanda toplandığı bu bölgeyi bütün paydaşlar elbirliği ile Kültür ve Sanat,Turizm merkezi yapmak gerekir.

Bölgede bulunan evler aslına uygun olarak restorasyon yapılarak kültür merkezi, sanat merkezi, el sanatları merkezi, gastronomi merkezi, ponsiyon/otel, alışveriş yerleri her türlü ürünlerin satıldığı mağazalar olarak yeniden imar edilmeli... Karaman’ın ayrıca Karadağ ,Binbirkilise ,Madenşehri Taşkale manazan mağaraları tahıl ambarları UNESCO Dünya Mirasları listesine alınması gerekmektedir.

Karaman’ı tanıtmak ve halkın gelir düzeyini ,Kültürünü yükseltmek istiyorsak... Tarihimize kültürümüze ecdadımıza sahip çıkarak gelecek nesillere aktarılmasını istiyorsak...

Seçimler yaklaşırken adayların projelerin de bu unsurlara dikkat etmeliyiz...