CANLILAR VARLIKLAR ARASINDA EN DOYUMSUZ, AÇ GÖZLÜ, VAHŞİ VE ÇIKARCI OLAN VARLIK İNSANDIR.

İnsanların bu özelliklerine yaşamın her alanda rastlarsınız sosyal yaşamda, çalışma

Hayatında, beslenmede ,doğal kaynakları kullanmada aklınıza gelen her alanda.

İnsanların bir kapasitesi bir solma noktası, midesinin artık kapasitesini aştığı zamanlarda nasıl nasıl rahatsız olur yiyemez hale gelir çeşitli rahatsızlıklar başlarsa Toprağın bir kapasitesi, bitkilerin bir solma noktası vardır bu kapasiteler aşıldığı zaman bitki ve toprak zarar görmeye başlar.

Bu konuya nereden geldik?

Bir gözlemden bir yaşanmışlıktan kaynaklandı.

Karaman’ın bu kadar kuraklıkla karşı karşıya kaldığı bir noktada bizlerin ne kadar sorumsuz davrandığımızın somut örneklerini yaşıyoruz.

İbrala barajının yapımındaki yanlış müteahhitlik hataları yüzünden çevre köylerde yaşayan çiftçilerimizi ve asıl işi çiftçilik olmayan büyükşehirlerden geri dönüş yaparak kendisine bir yaşam alanı yaratmaya çalışan baraj çevresine yerleşmiş vatandaşlar senelerdir mağdur durumdalar baraj suyunun ne zaman kesileceğini bilmedikleri için bir plan kuramamaktadırlar.

Bütün bunların yanında kıt durumda olan baraj suyumuzun fırsat bulduğumuzda nasıl hoyratça, vahşi kullandığımıza günlerdir şahit olmaktayım!

Adam bitkilerin su alma kapasitesinin dolduğuna bakmadan günlerce sulama yapmaktadır düşünüyor herhalde ne kadar su verirsek bitki o kadar su alır ve büyür bu sulamalar ancak su kaynaklarımızın tükenmesine, bitki köklerinin çürümesine ,gerçekten ihtiyacı olan bitkilerin sulanmamasına sebebiyet vermektedir, bu fazla yapılan sulama yer çekimi nedeniyle fazla su bitkiye faydası olmadan tekrar yeraltına gitmektedir.

Çiftçilerimizin bu fazla sulamadan bir an önce vaz geçmesi gerekmektedir böyle devem ederse sonumuzun karanlık olacağını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Yetkililerin bu konuda halkı bilinçlendirmesi bir planlama yaparak denetleme yapmaları sorumsuz davrananlara yaptırım yapmaları bir elzemdir.