Karaman’ın merkez ve ilçeleri dahil 10.826,50 bozuk ve 7.887,00 normal orman olmak üzere toplam 18.713,50 hektar orman alanı bulunmaktadır.

Karaman İç Anadolu Bölgesinin güneyinde, İçel, Konya ve  Antalya illeri arasında, Orta Torosların kuzey eteklerindedir. Güney ve doğusu dağlık, kuzeyi ovadır. Yüzölçümü 9393 kilometrekare denizden yüksekliği 1033 m’dir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı karasal iklim özelliklerini taşımaktadır. Yaz mevsiminde otuz beş dereceye yükselen sıcaklık kış mevsiminde -15 dereceye kadar düşmektedir. En fazla yağış ilkbahar ve kış mevsiminde almaktadır. Ağaç türleri olarak meşe, çam ladin, kadran ve ardıçtan oluşmaktadır.

Yedi coğrafi bölgenin çoğu illerini gezdim ilçe ve köylerine kadar giderek doğa ve manzara fotoğrafları çektim ve hala çekmekteyim. o bölgeler ile ilgili gözlem ve tespitlerim olmuştur en çok doğa ve çevre ile ilgilidir.

En çok dikkatimi çeken olay yedi coğrafi bölge içerisinde ağaçlandırma çalışmaları doğaya saygı açısından İç Anadolu bölgesi son sırada olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. İstanbul’dan eğer Ankara üzerinden Karaman’a gelirseniz Kulu sapağından, Afyon üzerinden gelirseniz Ilgın’dan itibaren bunu bariz bir şekilde görürsünüz; Ağaçlandırmaya verdikleri önem ve doğaya saygıları nedeniyle Konya Şeker yöneticileri ve başta Recep Konuk Başkanı tebrik etmek gerekir; onlarda olmasa Konya bağlantı yol kenarlarında bir tek dikili ağaç göremezsiniz.

İç Anadolu çiftçileri kanaatim odur ki, meyve ağaçları hariç fidan dikmeyi sevmiyor, ya! arkadaş evinin önüne tarlanın bir köşesine bir ağaç dik yok sanki yeminli yüz kişiden bir veya ikisini istisna edebiliriz.

Demem odur ki Karamanlı dostlarım; Doğada yaşayan canlı varlıkların  yaşayabilmesi ,sıcaktan bunalan hayvanların gölgesinde serinlemesi yaşama tutunması  için ,  gökyüzünde uçuşan bölgede yaşayan veya  göçmen kuşların konabileceği yuva yapacağı köyünüze giderken yol kenarında mola verebileceğin, koyun ve kuzuları otlatırken sıcaktan bunaldığı zaman gölge bir yer bulabileceği, çobanların sırtını dayayarak bir sigara içebileceği ,koyun ve kuzuların etrafında kümeleneceği ,kaşınabileceği, tarlanda ekinlerini biçerken gölgesinde soğuk bir su içebileceğin, tarlanın bir köşesine veya yol kenarlarına ağaç dikmen çok mu zor?

Bu diktiğin fidanlar senin daha çok ürün alman için faydalı olacak insanlığa doğaya bırakacağın bir miras olacak.

İlk adımı Taşkale yolunda atabiliriz ve her yıl bir köy ağaçlandırılabilir. Örneğin; Ereğli yolu üzerinden Taşkale’ye kadar yaklaşık 20 km uzunluğunda bir yol mevcut ve yol boyunca kuşların konacağı, gölgesinde oturabileceği bir dal bile bulunmamaktadır bu yoldan her geçişimde içim acıyor nasıl bir insanız ki bir ağaç bile dikmeyi becerememişiz bir kampanya başlatılarak yolun iki yanına çift taraflı fidanlar dikilmeli yaklaşık on beş yirmi bin fidana ihtiyaç vardır. Karaman sivil toplum örgütleri kendi arasında bir organizasyon yaparak örnek olacak ve gelecek nesillere aktarılabilecek bu işi başarabilir. Her yıl birkaç köyün yolları ağaçlandırılabilir bakımını ise muhtarların yetkilerini genişleterek onlara devredilebilir;

Bu yola yeşil yol adı verilebilir.

Kuraklığın özellikle bölgemizde hüküm sürdüğü bir dönemde bir tek dikili ağaca bile ihtiyacımız vardır .

Siz doğa dostlarından ricam; Kasım ayında Karaman’a da bir el atmanız kuraklığa karşı bir nebze yardımcı olmanız. Her kurum elini taşın altına koymalı zaman hızla akıyor ertelemeye gelmez.