Geçtiğimiz günlerde Nefise Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Moda Tasarım Bölümü tarafından Dinek Köyünde kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizden yöresel kıyafetler defilesi düzenlendi.

Okulun Müdür Yardımcısı Bilal TOP ve Moda Tasarım Bölümü şefi öğretmenimiz Meral ASANAKUTLU’ nun girişimleri sonucu etkinliğe Bismillah denilmiş ve kurumlarla görüşmeler sonucunda İl Jandarma Alay Komutanlığının lojistik desteği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün rehber ve gezici kütüphane aracı ile  etkinliğe desteklerini sağlamışlardır. Bununla birlikte, Dinek Köyü Muhtarlığı ve şahıslarla görüşmeler yaparak on altı öğrenciyi ayakkabısından başlayıp başlarına giydikleri fes’e kadar giydirebilmeleri için onaltı köy kadınıyla görüşmeler yaparak etkinliğin şekillenmesinin sağlamışlardır.

Bir etkinlik bir proje ortaya kolaylıkla çıkmıyor. Bir çok alanda çalışmalar, görüşmeler yapmak, bütçe bulmak, fiziki ortamı hazırlamak gibi bir çok alanda çalışmalar yapmakla ortaya güzel şeyler çıkıyor. İşte Meral öğretmenimiz bütün bu çalışmayı özverili bir şekilde yaparak kültürel bir etkinlik olan yöresel kıyafetler defilesini yerinde, bir köyümüzde gerçekleştirdi.

Dinek Köyü muhtarlık binasında, hazır bulunan gezici kütüphane ile birlikte, önce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeli olan bendeniz tarafından köyün ve Karadağın tarihi ile ilgili bilgiler ve bölgede yaşanmış halk hikayelerinin sunumu yapıldı , daha sonra Dinek Köyünde geleneksel olarak kutlanan Saya etkinliğini canlandırmak için sayacılar salona girdi ve saya manisi okunarak, saya oyunu oynandı. Öğretmenlerimiz ve salonda bulunanlar tarafından sayaya adet olduğu için hediyeler ve para verildi.  Daha sonra kız öğrencilerimizin her bir bir köylü kadını tarafından yöresel kıyafetler giydirildi ve bir düğüne gidecekmiş gibi süslendirildiler. Defler çalında kaşıkla oyunlar oynandı. Tarihi mekanlarda fotoğraf çekimleri yapıldı. Muhtarlığın hazırlamış olduğu arabaşı çorbası gelen misafirlere ikram  edildi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü rehberliğinde Madenşehri ve Değle  Örenyerlerine gezi düzenlendi. Verimli ve bir o kadarda güzel geçen etkinlik kapsamında rengarenk elbiseler içinde geçmişimizi yaşadık. Geçmiş demek de aslında yanlış olur, hala köyümüzün kadınları düğünlerde fesiyle, kadife takımlarıyla, yazmalarıyla, serpmeleriyle süslenerek kendilerini göstermektedir. Özellikle düğün sahibi kadınlar kına gecelerinde bu tip giyinerek ve defleriyle kaşıklarıyla düğünlerimize renk katmaktadırlar.

Günümüzde binlerce lira verilerek  alınan elbiselerle ve özene bezene süslenerek gittiğimiz düğünlerimize, doğal rengarenk eski kıyafetlerimizle gitsek ne güzel olur değil mi.  Başımıza kötü enerjilerden koruyan keçe ile yapılan kırmızı fesimizi giyip serpmelerimizi örtünsek,  yumuşacık insanın içini okşayan  mavi/kırmızı/pembe şalvar ve yelekten oluşan kadife takımlarımızı giysek, işlemeli önlüklerimizi taksak, kolumuza adana burma bilezikleri boynumuza aynalı zincirleri taksak ortaya o kadar güzel bir görüntü çıkar ki anlatamam. İnanın binlerce lira vererek aldığımız elbiselerden daha güzel gözükeceğine inanıyorum. Bireysel olarak böyle yapmakla da  gelenek ve göreneklerimizi yaşatabilir ve gelecek kuşaklarımıza bunları aktararak benliğimizi korumuş oluruz.

Kıyafettir bizleri biz yapan, onlar bizim kültürümüzdür, onlar bizim yaşam tarzımızdır. Bizlerin zenginliğidir, özümüzün ruhumuzun aynasıdır kıyafetlerimiz. O kırmızı nazar boncuklarıyla, gümüşlerle, küçük altınlarla süslü fesimizle, rengarenk kadife takım şalvar ve yeleğiyle,  yine rengarenk önlüklerle atalarımızın, insanlarımızın ne kadar enerji dolu olduğu etraflarına pozitif enerji yaydığı, dünyamızda güzelliklerin ve iyiliklerin olduğu mesajı da verilmektedir kıyafetlerimizle…

Karanlığa giden dünyamızda küçük bir aydınlık ve umut  olduğunu gösterdikleri için Nefise Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne, İl Jandarma Alay komutanlığımıza ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze,  Dinek Köyü Muhtarlığına ve halkına  böyle bir etkinlik yaparak “Fesin altındaki Kadife Güzellikleri”, karanlığa giden dünyamızda küçük bir aydınlık ve umut  olduğunu gösterdikleri için sonsuz teşekkürler ederim.