Her ne kadar uzmanlık alanlarında yazı yazmak istemesem de içimden gelen ilhama fazla dayanamayarak ve sayın hocalarımızdan özür dileyerek yaklaşan Mübarek Kurban Bayramını da fırsat bilerek yazımı siz değerli okurlarıma sunuyorum.

Kurban Bayramı Hz.Ademin zamanından bu yana gerçekleşen bir ibadet, bir Allaha yakınlaşma ve sevgimizi göstermek için yapılan ve bu eylem helal bir malın kanının akıtılmasıyla yapılan bir ibadet türüdür. Amaç Allaha olan bağlılığımızı göstermek ve onun hoşnutluğunu kazanmaktır. İki dini bayramımızdan birisi olan Kurban Bayramında kurbanımızı alarak, bedeni ve fiziki temizliğimizi yaparak ve Ramazan Bayramında olduğu gibi şekerimizi, lokumumuzu ve diğer ikramlarımızın hazırlığını yaparak Kurban Bayramına gireriz. Çoşku dolu duygularla, sevinçlerle karşılarız Kurban Bayramımızı… Öylede olması gerekir dinimizce hatta gözlemlerime göre diğer dinlerin dini bayramlarına göre az bile yapıyoruz. Bir Noel Bayramında iş insanları yanlarında çalıştırdıkları personele bayram harçlığı veriyor, hediyeler havalarda uçuyor, çoşku bizlerden kat kat fazla. Biz Müslümanlar dini bayramlarda diğer dinlerin gösterdiği coşkunun her halde yarısını göstermekteyiz. Bu da tahminime göre dinimizi daha iyi tanımamamızdan ileri gelmektedir. Tıpkı “Kurban Olurum Sana” cümlesini, birimize özelliklede torunlarımıza veya küçük çocuklara olan sevgimizin ne kadar yüksek olduğunu göstermek için söylediğimiz gibi… Her ne kadar iyi niyetle söylendiği için bir zararı olmasa da, bu sözü söylediğimiz için şüpheli duruma düşmekte. Allaha olan sevgimizi yakınlığımızı ifade etmek için kullanılan “Kurban” fiilini bundan sonra kullanırken lütfen dikkat edelim. Sadece Allah yolunda kurban olunur, Sadece Allaha yakınlaşmaktır kurban olmak.

Her zaman kullandığımız bir cümle olan “Haydan Gelir Huya gider” cümlesini yanlış kullandığımız gibi. Bu cümleyi de genelde haram bir yerden gelen para, eşya, vs. nin yine haram yerlere gitmesi ve elimizden çıkması dolayısı ile üçüncü şahıslar tarafından haram yiyen kişileri karşı kullanılır. “kurban Olayım Sana” cümlesin de olduğu gibi yine kullanım yeri çok yanlış olan bir cümle. “Haydan Gelir Huya Gider” cümlesi Allahtan geldik yine Allaha döneceğiz manasında olan çok güzel bir söz olmasına rağmen kullandığımız yere bakın. Yaşantımızda her işimiz böyle olmaya başladı. Rastgele neyin ne olduğunu bilmeden bilinçsizce ve kendimizden bihaber yaşıyoruz. Lütfen kendimize gelelim. Açıp okuyalım, interneti kafamızda soru işareti olan konularda kullanalım, hocalarımızla sohbet edelim. Hocalarımıza her ortamda bir şeyler soralım ki o ortamda bulunan başka kişilerde aydınlansın, evde çocuklarımıza sürekli dini ve ahlaki nasihatlerde bulunalım. Rastgele yaşamaktan ve bilinçsiz bir toplum inşa etmekten kendimizi ve geleceğimizi kurtaralım. Çünkü biz Allah katında İslam’ın muhafızı ve dinimizi yüksek seviyelere taşıyacak bir milletiz. Enginlikte, hoşgörülükte, yardımseverlikte, ahlakta en iyi biz olmamız lazım. Haydin ilk dersimiz olan Kurban Bayramı hakkında kitapları inceleyelim, internet ortamından araştırmalar yapalım, küçükler büyüklerine konu hakkında sorular sorsun, büyüklerin ev sohbeti Kurban bayramı hakkında olsun.

Yaklaşmakta olan Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dilerim. Cenabı Allah kesmiş olduğunuz kurbanların takvasını ve yapmış olduğunuz bütün ibadetlerinizi kabul etsin (Amin).