OKU...!
İslam'ın ilk emri "OKU"
IKRA :Oku
Bİ İSMİ : ismi ile, adı ile
RABBİ-KE :Senin Rabbin
ELLEZİ :O Ki,... 
HALAKA :Yarattı (Alak suresi 1)
Yüce Peygamberimiz açıklıyor;
Melek (cebrail) bana geldi ve okumamı emretti.
Okuma bilmediğimi söyledim.
Beni kanatlarının arasına alıp kuvvetlice sıktı, sonra bıraktı.
Tekrar oku dedi.
Üçüncü tekrarda aynı şey oldu.
Melek; "Rabbin "KEREM sahibidir, o kalemle yazmayı öğretendir" buyurdu.
Burada Cenab-ı  Allah, canlılar arasında insana farklı özellikler verdiğini, üstün meziyetlerle donattığını, öğrenme ve öğretme kabiliyetlerini bildiğinden, okumanın yazmanın önemini sadece biz insanoğluna yüklemiştir.
Dünyaya ve insanlığa bir düzen veren, her şeyi emsalsiz olarak yaratan Rabbimiz, hakikatları okumamızı bize kesin bir şekilde emrediyor.
O zaman okuyacağız, Okuyacağız..
Bilmem yok. Geçen gün Karasakal Hocam ziyaretime gelmişti, bir konu ile alakalı, şıhım hendeki alete (Bilgisayara) bi bak; "ilim çinde bile olsa gidiniz varya" yahu ne gerek var da Çin'e gitmeye ilim ayağınızda, elinizin ucunda.
Bilgisayar başta, elimizde gazete, dergi, kitap bulunan ne varsa okumalıyız. Danış kitap evinin 30 Nisan Perşembe günü, Aktekke meydanında saat 12.00 de 30 dakika kitap okuma kampanyası var. Teşekkürler Mustafa, İslamın şartı beş' ilk emri de OKU...!
Geçmişte okuyan ve okuduklarını yazıp anlatan ilim adamlarından faydalanarak bizde, gelecek nesillere bir şeyler bırakmak, yaşantımıza ve insanlığa bir fayda sağlamak sorumluluğu, idraki düşüncesiyle okuyup yazacağız.
Yarım asrı aşan hayat sürecimizde, bizimde belki yüksek okul diplomalarımız, ismimizin önünde bazı unvanlar olmadı ama, bir şeyler okumanın ve zaman zaman okuduklarımı sizlerle paylaşmanın sevincini, mutluluğunu her zaman yaşadım.
Kendilerine gıpta ile baktığım, yanlarına her vardığımda masalarında mutlaka bir kaç kitabın olduğunu gördüğüm, sayın büyüğümüz  Mustafa DİLER ve Dr. Adem Duyar'ı tebrik ediyorum. Çünkü Onlar ve onlar gibiler,  Rabbimizin ilk emrini "Oku" yerine getirmekteler.
Yurt dışı bağlantılarımın sık olması nedeniyle çokça uçak seyahatleri yapıyoruz, bizim insanımızın elinde neredeyse, ne bir gazete, ne bir kitap var. Düşünüyorum en büyük kitap (Kuran-ı Kerim) bize inmiş, kitapsızız. Kitapsız dediğimiz milletlerin ülkelerine vardığımızda herkes kitaplı...!
Yirmi beş yıldır değişik gazete, dergilerde bildiklerimiz doğrultusunda ulusal ve yerel manada yazılar yazmaya çalıştık, Cennetmekan Ahmet KABAKLI  Hocam yurt dışından yazıp gönderdiğim bir çok yazımı köşesinde okuyucularına aktarırdı. Daha sonra,Larende, Karaman'ın Sesi,Uyanış gazetelerinde makalelerim yayınlandı. Bu fırsatı veren gazete sahiplerinden , Medeni hocama ve Ahmet CİCİBIYIK kardeşime ayrıca teşekkür ediyorum.
Şimdi ise komşum, sevdiğim insan Önder DEMİRKOLLU bey'e (Karaman Gündem) biraz olsun katkı sağlayabilmek amacıyla fırsat buldukça burada da bir şeyler yazmaya gayret edeceğim. Karaman'da insanımıza hizmet veren basın yayın aracılığı ile gerek haberler, gerekse bilimsel yönlerden hizmet veren bütün medya dostlarıma buradan şükranlarımı arz ediyorum.
Yunus Emre'nin okumakla alakalı dörtlüğünde:
İlim ilim bilmektir,
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır.
Buradan tüm müslüman ve Türk aleminin mübarek Üç ayların insanlığa barış ve huzur getirmesini Cenab-ı Allah'tan temenni ediyorum. 
Celal ARSLAN
23 Nisan 2015